Ayet'el Kürsi

80.gif (13612 bytes)

Okunuşu:

  – Allahu lâ ilâhe illâ hu, elhayyul kayyum, lâ te’huzûhu sinetün velâ nevm, lehu mâ fiys semâvâti ve mâ fiylard, men zelleziy yeşfeu indehu illâ biiznih, yâ’lemu ma beyne eydiyhim ve ma halfehüm, velâ yuhıytune bişey’in min ilmihî illâ bimâ şa’, vesiâ kürsiyyühüs semâvâti vel arda, velâ yeuduhu hıfzuhuma, ve huvel âliyyül azıym.’

Anlamı:

  ALLAH ki, Tanrı yoktur ancak O vardır, diridir ve kendi kendine kâimdir; ne uyuklaması ne de uyuması sözkonusudur; yerde ve göklerde ne varsa O’nun içindir; O’nun katında kim şefaat edebilir ki izni olmaksızın; bilir önlerinde ve arkalarında olanların hepsini; izni olmadan ilminden bir şeyi kapsamak mümkün değildir; kürsüsü semâları ve yeri içine almıştır; koruması dışında bir şey kalamaz; yüce ve azamet sahibidir.

Bilgi:

-Bakara sûresi içinde bir âyet vardır ki, O, Kur’ân âyetlerinin reisidir. O, bir evde okunduğu zaman, içeride şeytan varsa mutlaka çıkar. Bu, Ayet-el Kürsî’dir!..’

Buyuruyor bir hadîs-i şerîf’te Hazreti Resûl aleyhi’s-selâm.

&

Gene buyuruyor Hazreti Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

“Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur’ân’ın zirvesi de Bakara sûresidir. Bakara sûresinin içersinde bir âyet vardır ki, o Kur’ân âyetlerinin reisidir. Ayet-el Kürsî!..”

&

Bir gün Hazreti Resûl aleyhi’s-selâm yanında bulunan Ebû Münzir’e şöyle sordu:

-Yanındaki Allâh’ın kitâbında hangi âyet daha büyüktür biliyormusun?

-Allâhu lâ ilâhe illâ hu el hayyul kayyum. dedi. Rasûlullah:

-Ey Ebû Münzir. İlim sana kutlu olsun!..’ buyurdu.

Bu hadîs-i şerîflerin dışında daha bir çok hadîs-i şerîf vardır; Ayet-el Kürsî’nin faziletinden bahseden; bunların önemli bir kısmı da namazların farzlarının hemen akabinde okunmasını tavsiye eder. Yani, farzı bitirip selâm verdikten hemen sonra!..

Ayrıca Ayet-el Kürsî’nin eve girildiğinde, evden çıkıldığında, önemli bir işe başlanılmasında, uyumadan önce okunmasının çok büyük faydalar hasıl edeceği hakkında da pek çok haber ulaşmıştır.

Günlük çeşitli tehlikelerden korunmak için sabahları, yedi defa okunması, altısının altı yöne üflendikten sonra, yedincisinin yutulması da tavsiyeler arasındadır.

Ruhaniyeti son derece güçlendirici bu âyetin kırkbin defa okunmasının da çok büyük faydalar temin edeceğinden bahsedilmiştir, bu işin önde gelen tecrübelilerince.

12 Responses to "Ayet'el Kürsi"

 1. savaş   15 Haziran 2008 at 15:34

  allah razı olsun

  Cevapla
 2. fırat   09 Temmuz 2008 at 00:01

  ne mutlu müslümanım diyene allah herkezin kalmine iman versin

  Cevapla
 3. emrah   11 Ağustos 2008 at 01:01

  ALLAHAH RAZI OLSUN HERKESTEN BU YAZYI GÖEREN BANA DUVA ETSİN AYAGA KALKA BİLMEK İCİN

  Cevapla
 4. mustafa   21 Ağustos 2008 at 08:02

  ilk önce sağlık proplemi olan kardeşime allah’tan acil şifalar diliyorum.benim sıkıntım maddi ,tabiki manevi durumumu çok etkiliyor.günlük olarak sürekli ayetel kürs-i okuyacağım.durumumum düzelmesi için sizden ricam benim için allah’a dua etmeniz,allah hepinizden razı olsun.esselamün aleyküm.

  Cevapla
 5. yusuf   05 Eylül 2008 at 11:29

  Allah razı olsun gerekli bir bilgiydi bizim için

  Cevapla
 6. boncuk   12 Eylül 2008 at 18:38

  allah razı olsun .duayı okurken gerçekten gözyaşları içinde okudum dilerim allahtan herşeyin hayırlısını gsteriri tüm müslüman aleminin ramazanını en içten dileklerimle kuluyorum

  Cevapla
 7. umut   04 Ekim 2008 at 14:52

  40bin kereyi herhangi bir süre zarfında mı okumalıyız acaba ?

  Cevapla
 8. kamil   27 Ekim 2008 at 22:29

  bu duayi sadece darda olunca okumamiz gerekmiyor ama tam tersine her zaman , her yerde ve her konumde okumaliyiz arkadaslar….
  hepinizi saygi ile selamliyorum

  Cevapla
 9. BeTüL   16 Aralık 2008 at 21:53

  her insana allah bir dert vermiştir.gerek maddi gerEk manevi…sebep ise dertsizkenki rahat halimizin güzelliğine idrakine varabilMEKve sağlıklıyken sağlığımızın kıymetini bilebilMEK. Rabbim inş. maddi ve manevi bütün dertli kullarının şifasını YA ŞAFİ isminin yüzü suyu hürmetine AYETEL KÜRSİ GİBİ NİCE NİMETLERİYLE şifasını versn.ve bizlerede şükredebilmeyi nasip eylesin… AMİNNN.

  Cevapla
 10. halit batmaz   29 Ocak 2009 at 18:11

  ALLAH razı olsun böyle anlamlı ve güzel şeyleri bizimle paylaştığınız için yüca ALLAH bizleri affetsin cenentine atsın inş. amin

  Cevapla
 11. damla   22 Şubat 2009 at 12:59

  hasta olanlara allah accil şifalar versin diyorum allah kimseye çektirmesin bu siteye hazırlayanlara çooook teşekkür ediyorum çok çabuk ezberliyeceğim ve okunması gereken her yerde okuyacağım allah razı olsunnnn

  Cevapla
 12. nedim   30 Mayıs 2009 at 19:15

  Ayetel kürsi koruyucu bir kalkanmış gerçekçen…

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.